Zawód rzemieślniczy to zawód branżowy, który zdobywa się w trzyletnich szkołach branżowych I stopnia (kształcenie teoretyczne) oraz zakładach i firmach podlegającym cechom rzemieślniczym (kształcenie praktyczne). Jest to tzw. dualny system kształcenia zawodowego pozwalający uzyskać kwalifikacje zawodowe w realnych warunkach pracy w zdobywanym zawodzie, za którą młodociany pracownik uzyskuje odpowiednie wynagrodzenie. Kształcenie w zawodach rzemieślniczych podlega Związkowi Rzemiosła Polskiego. Obecnie prowadzi się naukę w 78 zawodach w szkołach branżowych I stopnia. Zawody te ujęte są w programie w bazie opisów zawodów szkolnictwa branżowego(zrp.pl).
Zawód artystyczny to zawód, który ustanawia Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ujęty w Klasyfikacji zawodów szkolnictwa artystycznego (KZSA 2019).Obecnie prowadzi się naukę w 5 zawodach: plastyk, aktor cyrkowy, aktor scen muzycznych, muzyk, tancerz
Nauka odbywa się w różnych okresach nauczania oraz w różnych typach szkół w zależności od zawodu. W opisach wymienionych zawodów uwzględnione są informacje o możliwościach kształcenia (KZSA 2019).